2009. december 21., hétfő
Mínuszok a városi ég alatt
2009. december 9., szerda
Éjszakai túra és Kalandor-szilveszter!
December 29-én, kedd késő estétől
.
.
Fontos időpontok, helyszínek:
- Találkozó a HÉV Batthyány téri végállomásánál december 29-én 19:45-kor
- kb./max 15 percet várunk a csapatra, hogy Szentendrére időben érkezzünk:
- Szentendréről 21:15-kor indul busz Pilisszentlászlóra
- Pilisszentlászlóról egy esetlegesen még nyitva tartó
- kocsmabeli bemelegítés után
- a Kéktúra útvonalán megyünk észak felé.
- A gyaloglás célja többféle is lehet, ezt majd állapotunkhoz, kedvünkhöz, az időjáráshoz, a buszokhoz igazítva eldöntjük.
- A budapesti megérkezés nagyjából 5:10-kor vagy 6:20-kor ill. 6:45-kor busszal Újpest Városkapuhoz. (Menetrendek lesznek nálunk!)
.
Lámpákat esetleg érdemes hozni, bár ha tiszta lesz az ég, akkor a már majdnem telehold fénye bőségesen elég lesz! Esetleg, ha valaki geoládázni szeretne, az hozzon magával, s nosza. Adja Isten, hogy hó ropogjon a talpunk alatt, de esőben ill. durva sárban (vagyis ha előtte hosszabban és/vagy kiadósabban esett) itthon maradunk a meleg szobában. Reméljük ez akkor majd egyértelmű lesz.
A túra természetesen önköltséges - ha már együtt veszünk oda.
Most nem az új távlatok felfedezése a lényeg, hanem a hideg, az éjszaka
2009. december 5., szombat
2004. december ötödike
A múlt hét végén az Őrvidéken (Burgenland), azon belül Ruszton, Fraknón és Lékán, azelőtt pedig kb. egy hónappal a Felvidéken, mégpedig a Hernád-áttörésnél, valamint Iglón, Lőcsén, Kassán és a Szepesi várban jártunk.
A két "vidéken" tett látogatásunk sajátos módon kapcsolódik a mai naphoz: az osztrák területen lévő fraknói vár bejáratán három nyelven található kiírás - a következő sorrendben: németül, magyarul, angolul. A szintén "osztrák kézen" lévő lékai várban német és magyar nyelvű feliratok olvashatók.
Tótéknál a Szepesi várban öt nyelven is találhatók eligazító táblácskák: szlovákul, angolul, németül, lengyelül, magyarul. Ebben a sorrendben...
Igaz, 23 millió "román" nem szállta meg országunkat, de legalább a hasonló szellemiségű hozzáállás legalizálását "elértük" - másutt. És valamelyest itthon.
A fenti beágyazott film mindegyik jelenetét Nyitra megye egy-egy kis falujában forgatták a Sonidus Etnográfiai Multimédia Archívum készítői: Barslédecen, Nyitragerencséren, Nyitragesztén, Pogrányban, mindenütt a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó szokásokról kérdezték, énekeltették meg az asszonyokat.
Kis ráadásként elmondom, hogy az egyik - amúgy a filmben nem részletezett, csak megemlített - népszokás, az ostyahordás miatt még Iglón egy német tulajdonú szupermarketben vettem euróért két tasak, Szabová Eva által gyártott ostyacsomagot. Miért? Azért, mert a "népszokások" nem öreg nénis, "matyós", múzeumi, dohos, molyrágta, "vicces cukiság" vagy éppen történelem, hanem - ha akarjuk, de nem erőltetjük - elevenség, természetes jelen.
2009. december 1., kedd
Az ember küzdve küzd
2009. november 23., hétfő
"Zeuszra! Mi mást?" - Aggtelek!
"SZÓKRATÉSZ: [...] Képzelj el egy föld alatti, barlangszerű szálláson - amelynek bejárata a fény felé tárul, és olyan tág, mint a barlang - embereket, gyerekségüktől fogva lábuknál és nyakuknál megbéklyózva, hogy egy helyen kell ülniük, és csak előre nézhetnek; fejüket a béklyóktól nem tekerhetik körbe: a hátuk mögül, föntről, lobogó tűz világít; e tűz és a béklyózottak között fent út vezet, ennek hosszában alacsony fal épült, mint amilyen a közönség és a bűvészek között lévő kerítés, mikor az utóbbiak csodákat mutogatnak.
GLAUKÓN: Elképzeltem.
SZÓKRATÉSZ: Majd azt is, hogy a kis fal mentén mindenféle holmit hurcolnak úgy, hogy a fal fölé magasuljanak: emberszobrokat, állatok kő és fa képmásait, és amint valószínű, a holmikat hurcolók egy része beszél, a másik meg hallgat.
GLAUKÓN: Titokzatos képről, titokzatos rabokról szólasz!
SZÓKRATÉSZ: És ha börtönük szemközti fala visszhangoznék, és a mögöttük járók egyike megszólalna, mi mást hihetnének, mint hogy az elvonuló árny beszél?
GLAUKÓN: Zeuszra! Mi mást?"
(Platón: Az állam - Hetedik könyv - részlet)
***
Egy másik szakállas öregúrral (és velünk) sokkal inkább találkozhattok december 5-6-án, mint Platónnal, ha eljöttök a Kalandorok Mikulás-napi kirándulására az Aggteleki Nemzeti Park területére egy kis barlang-túrára, erdei kirándulásra. Addig gyertek, amíg a puhatestű jenkik nem lepik el! (A friss linkért ismét köszönet Kingának!)
Föld alatti megmozdulásunk elsődleges célja az írásban először 1549-ben megemlített Baradla-barlang, amely üreg a Nemzeti Parkhoz tartozó Aggteleki-karszt barlangrendszerének csupán csak egyik nyúlványa. A karsztvidék a Szlovák-karszttal együtt 1995-óta az UNESCO Világörökségének része. Többféle mészkőtípus is megtalálható itt zöldalgák, csigák és puhatestű fejlábúak egy csoportjának, az ammoniteszeknek maradványaival. (Ez utóbbi majdnem olyan mint egy csiga, csak nem 3D-ben, hanem "síkban" tekeredik - és ugye már kihalt.)
.
Baradla-barlang, Tigris-terem
Érdemes tudni azt is, hogy hiába végezték itt már 1794-ben az első felméréseket, a teljes vízrendszer felépítése még máig nem ismert. Klímájáról, flórájáról és faunájáról természetesen bejegyzéstucatokat lehetne készíteni, de nem tesszük. Annyit azonban meg kell jegyeznünk, hogy a baktériumokon, gombákon kívül megtalálhatók még itt többek között (az előbbiek IQ-szintjeitől egy ezrednanométerrel magasabb értelmi fokkkal bíró), az egyik fenti fotón látható szemercsés vakászkák (értsd: vak ászkák), valamint a magyar vakfutrinkák, az aggteleki vakbolharákok, piócák, persze némely denevér is. Külön említsük meg az Aggteleki Nemzeti Park (ANP) emblémájául választott foltos szalamandrát, amely hüllő ugyan védett, de nem veszélyeztetett státuszú, mivel szinte a teljes földrészünkön elterjedt. Ennek ellenére szerepel a természetvédelmi Világszövetség ún. Vörös Listáján.
Baradla-barlang - Aggtelek nagyobb térképen való megjelenítése
A túra alapinformációit itt lehet elérni!
Sz'A'
képek: anp.hu, rizs66
2009. november 13., péntek
Olaszliszka
.
.
2009. október 30., péntek
Téliesítés, takarékláng
¤ Azóta egyik kedvencünkké vált, kalandoros "fílingű" filmről... (Azóta már természetesen megvan az egész!...)
¤ A kenu szó eredetéről...
¤ Gyereklelkűeknek a kenuzásról...
¤ Beszámoló a Vogalongáról...
¤ Dráva-menti emlékekről...
¤ És persze az Evezz a gyárba! akciónkról... (Folytatása a bejegyzés alján!)
És a többi, ahogy tetszik - vagy nem....
.
2009. október 27., kedd
Krumlovi Vízi Maraton 2009 képei
.
.
.
.
.
.
2009. október 19., hétfő
KVM 2009 - Beszámoló
.
.
Saját képeink s videóink ugyan vannak már - de nem úgy; tehát még nincsenek. Ha lesznek, akkor majd felaggatjuk a hálóra, hogy legyen még jobban min örvendezni. Addig is képgaléria a versenyről itt és itt!
.
.
.
.
2009. október 12., hétfő
KVM 2009 - friss videóval!!!
.
.
.
2009. október 5., hétfő
"KRUMLOV"
2009. szeptember 28., hétfő
Gemenc - erősen szubjektív túrabeszámoló - ÚJ KÉPEK!
.
[...]
Vasárnap - mivel részben Baján, a Petőfi-szigeten, részben Pörbölyön aludtunk - ismét a most már gőzös vontatta szerelvény déli végállomásán jöttünk össze. (A Rezét nevű mozdonyról még a márciusi bejárótúrákon készültek a képek.)
Felvontattuk magunkat az amúgy általában csak áthaladásra szánt Nyári legelő megállóig [balra], előző napi evezésünk végpontjáig - most innen folytattuk utunkat vízre szállva. A második napon is kettévált a kalandorok törzse: egyik fele Gyuriék-Gergőék vezetésével, a másik El capitano Gábor, Zoliék és jómagam kommandírozásával. Itt - a bevezetőben már említett egyre szűkülő, sekélyesedő holtágban - bár egyre kilátástalanabbá vált a helyzet, konok előrehaladásunkból egy idő után már nem volt visszaút, s már jó fél órája húztuk-toltuk kenuinkat, mire egyszer-egyszer rövid kis szakaszra egy ember beülhetett evezni. Ekkor végre kipróbálhattam, amit ugyan rég megtehettem volna eddig is, de most végre eszembe is jutott:
.
.
.
.
.
.