A csónaknak nevezett kenu szerintünk minimum hajó.

2010. december 6., hétfő

Hírmagyarázat

Régóta terveztünk kis (felszínes) vízügyi gyorstalpaló bejegyzéseket, talán így majd másként ülünk kenuba, másként csapdossuk a vizet a nyári hőségben. Azok, akik csak elvétve kerülnek testközelbe ezekkel az állandóan változó, élő folyóvizekkel, azok (részben okkal) tartják azt a vízállást, vízállapotot  normálisnak, amivel nyaralásukkor találkoznak. És ez még akkor is így van, ha évről évre látunk hazai, Kárpát-medencei árvízi felvételeket.  Talán már megszokottá, monotonná is váltak ezek a képek.

Mai hír a csongrádi és békési belvízi-árvízi helyzet komolyra fordulása, és mivel az effélék ritkán dobják át magukat ingerküszöbünkön, megpróbálunk most térképpel és közérthető grafikonnal megvilágítani a témát,  a hírhez kicsit hozzátudóskodni. (A kifejezésről amúgy az a fényes történet jut eszembe, hogy gimiben nyári diákmunkaként egyszer a balatonakali kempingben dolgoztunk mint kapuőrök, s hogy' történt, hogyan nem, valahogy szóba elegyedtünk egy sráccal, az Imrével, aki a pápai húsgyárban volt fecniző, s amikor megtudta, hogy egyetemre készülünk, csak annyit fűzött hozzá: tudósok lesztek, b'zmeg?!)

A hír tehát:

"Egyre drasztikusabb a belvízhelyzet
Szarvas és Békésszentandrás belterületeit is veszélyezteti a szarvasi holtág, más néven a Kákafoki-holtág: a víz már elöntötte az alacsonyabban fekvő partszakaszokat. A szivattyúk nem bírták a felgyülemlett belvizet átemelni a Hármas-Körösbe.
Kelet-Magyarországon egy nap alatt legkevesebb ezer hektárral nőtt a belvíz által elöntött terület nagysága, több mint 28 ezer hektár földön áll a víz, a 12 belvízvédelmi szakaszból 11-ben rendeltek el készültséget. A szakemberek szerint ráadásul a válsághelyzet elhúzódhat, mivel a héten ismét jelentős mennyiségű csapadékra számítanak. Újabb árhullámok is kialakulhatnak a Tiszántúlon a várható esők miatt.

A Fekete-Körösön, a Hortobágy-Berettyón, a Sajón, a Taktán, a Krasznán, a Berettyó és a Sebes-Körös torkolatánál már másodfokú az árvízvédelmi készültség."




Szarvas és Békésszentandrás elhelyezkedése - a térképre egyet kattintva eltűnik a szövegbuborék:


Nagyobb térképre váltás
A két település "fölött" (tehát északra...) lévő kék vonal a Hármas-Körös, az észak-dél irányú kék kígyó pedig az említett holtág, amely az ország ötödik(!) legnagyobb állóvize. Itt található a történelmi Magyarország földrajzi középpontja is.



Hogy milyen is a jelenlegi vízszinthelyzet a hír utolsó mondatában említett folyók némelyikén, azt jól szemlélteti néhány, a VITUKI honlapjáról kölcsönzött hidrológiai jelentés grafikonja. Egyszerű ábrák, amelyekhez nem kell hosszabb szövegelés, legfeljebb csak egy egyszerű jelmagyarázat:
  • az I. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: sárga
  • a II. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: narancssárga
  • a III. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: piros
  • az LNV (eddigi legnagyobb vízállás) szintjének meghaladása: lila
  • az LKV (eddigi legkisebb vízállás) szintjének alulmúlása: kék


Tehát a Tisza néhány mellékfolyója ma és az elmúlt napokban - függőlegesen a centiméter, vízszintesen a naptári napok:

 A Sajó Sajópüspökinél:





 A Berettyó Szeghalomnál:





 A Fekete-Körös Antnál:






 A Hármas-Körös Békésszentandrásnál:



A súlyos(odó) belvízhelyzettel vert területek folyóvizei tehát magyarán szólva lassan fullon vannak, telítődnek, így még nehezebb beléjük szivattyúzni, rajtuk keresztül elvezetni a belvízként felgyülemlett csapadékvizet. (Bár a Sajó kétség kívül nem ehhez a térséghez tartozik, akárcsak a Takta és a Kraszna, de a hírben szerepelnek. A VITUKI honlapját pedig amúgy is érdemes nézegetni, nem véletlenül tettük fel a blog jobb felső sarkába a "kedvencek" közé!)

Na, hát így van ez valahogy... 




Sz'A'




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése